Rekrutacja


Główne nabory do grupy początkującej odbywają się we wrześniu i w lutym, jednak jeśli nie załapałeś się na te terminy, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś dołączył do istniejącej już grupy.

Na początku do trenowania wystarczy Ci ciemny T-shirt i dresowe spodnie. Niezbędny sprzęt zapewni sekcja. Jeśli spodoba Ci się Kendo, warto abyś w przeciągu miesiąca nabył swój własny bambusowy miecz – shinai. W wyborze odpowiedniego rozmiaru pomoże Ci trener.

Miesięczne opłaty:

dzieci do 13 roku życia – 50zł

młodzież i studenci (13-24 lat) – 70zł

dorośli – 90zł

Pierwszy trening jest za darmo.

Na treningi zapraszamy wszystkich powyżej 12 roku życia, bez względu na płeć.

Sekcja Dziecięca


Kendo, jako sport bezpieczny i mało kontuzyjny dedykowany jest chętnym w każdym wieku. To świetne rozwiązanie na spędzenie wolnego czasu przez dzieci, oferujące im ruch i ćwiczenia ogólnorozwojowe w połączeniu z atrakcyjnymi elementami walki mieczem. Ponadto, poza rozwojem fizycznym, kendo rozwija również moralnie poprzez naukę szacunku do innych, pokory oraz wytrwałości.

Na treningi zapraszamy dzieci w przedziale wiekowym 8-12 lat.

Zrealizowanie inicjatywy możliwe jest dzięki dotacjom z programu KLUB – 2018 finansowanym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Trenerzy


Ania Walc

Trener Sekcji Początkującej

1 dan
Kendo

Prezes Stowarzyszenia
Licencjonowany instruktor Kendo PZK

Bartek Gorczyca

Trener Sekcji Sportowej

2 dan
Kendo

Wielokrotny medalista
Mistrzostw Polski Juniorów i Młodzieży
oraz licznych turniejów
Licencjonowany instruktor Kendo PZK

Darek Pyż

Trener Sekcji Zaawansowanej

2 dan
Kendo
3 dan
Iaido

Magister pedagogiki wychowania fizycznego
Licencjonowany instruktor Kendo PZK

Teoria


Kendo (jap. 剣道), czyli w dosłownym tłumaczeniu „droga miecza” to sztuka walki wywodząca się bezpośrednio z szermierki samurajów. Katana została zastąpiona tu bambusowym mieczem zwanym „shinai”, a zbroja samurajska – zestawem ochraniaczy „bogu”, na które składają się:

  • men – osłona głowy, gardła i ramion; zbudowana z przesłaniającej twarz metalowej kratownicy z przymocowanym do niej pasem wielowarstwowej, gęsto pikowanej tkaniny, chroniącej głowę i ramiona;
  • kote – osłony dłoni, nadgarstka i części przedramienia; uszyta z grubej, gęsto pikowanej wielowarstwowej tkaniny, całość jest wzmocniona elementami skórzanymi;
  • do – osłona brzucha i piersi; konstrukcja bambusowa lub plastikowa;
  • tare – osłona bioder; uszyta z wielowarstwowej, gęsto pikowanej tkaniny;

Zarówno podczas ćwiczeń jak i walk turniejowych dozwolonymi strefami ataku są jedynie części ciała chronione protektorami. Nazwy punktowanych trafień związane są z nazwami tych stref:

  • men-uchi – cięcie w środek głowy oraz w prawą i lewą skroń;
  • do-uchi – cięcie w bok napierśnika;
  • kote-uchi – cięcie w przedramię;
  • tsuki – pchnięcie w tsuki-dare, czyli w osłonę gardła;
facebook